Apış Arası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Apış Arası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Apış arası şişlik problemi, hemen hemen herkeste görülme ihtimali olan bir durumdur. Son derece az karşılaşılan bu durum aslında birçok kişide meydana gelir. Fakat insanlar, apış arası şişlik problemini birbirlerine söylemekten kaçınırlar. Bu nedenle birçok zaman apış arası şişlik sorunu olan insanlarda bu durum gizli kalır. Apış arası şişlik bazen çocuklarda da karşılaşılmaktadır. Fakat yetişkinlere oranla bu durum gençlerde çok daha az karşılaşılır. Bacaklar ve bacak aralarında oluşabilen şişliklerin çok farklı nedenleri vardır. Bu nedenle sadece fiziki muayene yapılarak hiçbir şekilde teşhis konulamaz. Bu durum kimi insanlarda bir tümör belirtisiyken bazı insanlarda da direk olarak bir yağ bezesi belirtisidir. Bu nedenle öncelikle tıbbi tedavi yapılarak bu şişliğin nedeni ortaya çıkarılmamalıdır. Bu kontroller öncesinde birçok insanın yaptığı gibi bitkisel tedavilerden uzak durmanız gerekmektedir. Yapacağınız en küçük hatalar bile apış arası şişlik probleminin daha da büyümesine neden olarak problemlerin artmasına neden olabilmektedir. Bunun için sizin yapmanız gereken ağış arasında herhangi bir şişlik olması durumunda nedeni tahmini olarak ne olursa olsun kesinlikle bu durum için doktora giderek muayene olmaktır. Apış arasında bulunan cilt yapısı, yağ dokusu, kaslar ve kemikler gibi daha birçok yapı insanlarda oturmayı, yürümeyi, oturmayı ve kalkmayı sağlamaktadır. Bu yapıların herhangi birinde meydana gelen en küçük problem bile, müdahale edilmediğinde ciddi bir şekilde sorun haline gelerek kişinin günlük yaşantısını oldukça olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu nedenle olası bir patolojik durum için en erken tedavi çok daha avantajlı olacaktır.


Apış arası şişlik neden olur?

  • Apış arasında oluşan sert şişlikler insanlarda birçok zaman zararlı ya da son derece zararsız tümörlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu şişlikler bir tümör olduğu zaman doktorlar tümörün alınması taraftarı olurlar. Çünkü nadirde olsa iyi huylu tümörler de ileri ki zamanlarda kötü huylu bir tümöre dönüşebilirler. Bunun için sizin de doktorunuz tümörün alınmasını önerecektir.
  • Aslında insanlarda meydana gelen apış arası şişlik nedenleri arasında en çok görülen neden bu bölgelerde oluşan lipomlardır. Bu bölgelerde oluşan lipomlar direk olarak küçük bir şişlik olarak belirir ve gittikçe daha da artar. Bir nevi iyi huylu tümörler denilebilir.
  • İnsanlarda kimi zaman iltihaplı olarak kimi zamanda normal olarak görülen artrit sorunları direk olarak insanlarda bu gibi şişliklere neden olur. Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilecek olan artrit sorunları, bazen apış arasında da meydana gelebilmektedir.
  • İnsanlarda eklem bölgelerinin içerisinde bulunan sıvıların enflamayonlara uğraması durumunda bu gibi problemler meydana gelebilmektedir. Apış arası şişlik bazen insanlarda kalça eklemi içerisine bulunan sıvılarda meydana gelen sorunların ortaya çıkması halinde meydana gelebilmektedir.
  • Apış arasına alınan travmalar ya da bu bölgelere yakın yerlerde meydana gelen travmalar direk olarak apış arası şişlik problemlerine neden olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan şişlikler genellikle ağrılı olmaktadır.
Apış arası şişlik sorunları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda aynı nedenlere bağlı olarak meydana geleceği için yapılacak olan tedavilerde herhangi bir fark gözlenmez. Her insan için yapılacak olan apış arası şişlik aynı şekilde tedavi edilir. Bu gibi durumlarda ilk olarak hastada fiziki muayeneler yapılarak şişliğin dışarıdan görüntüsüne bakılır. Bu işlem sonrasında ise kişide ultrason, mr, röntgen gibi tıbbi cihazlar kullanılarak sorunun nedeni tam olarak ortaya çıkarılır. Bu işlem sonrasında kişide tümörün ya da meydana gelen şişliğin türüne göre ilaç tedavileri yapılır. Eğer kişideki sorun artmaya devam ederse bu durumda cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulacaktır.

Apış Arası Şişlik Yorumları

soru

Ceyla

06 Kasım 2017 Pazartesi

Hangi brans doktoruna muayene olmak gerekir?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Apış Arası Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Kokusu Nasıl Giderilir?

Apış Arası Kokusu Nasıl Giderilir?

Apış Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi